Informujemy, że miasto Biała Podlaska po raz kolejny przystąpiło do programu Polska Stolica Recyklingu. Zwycięży to Miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie Miasta biorące udział w Programie, rywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, Miasto otrzyma jedno drzewo.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – należy wrzucić do specjalistycznych czerwonych pojemników przeznaczonych do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rozstawionych na terenie miasta w następujących miejscach:
- ul. Warszawska, Os. Piastowskie (za sklepami),
- ul. Zdanowskiego, Os. 1000-lecia (za Stokrotką),
- ul. Orzechowa, Os. Młodych (za blokiem Orzechowa 42),
- ul. Terebelska, Os. Jagiellońskie (za pawilonem),
- ul. Podmiejska/ul. Lipowa,
- ul. Wyzwolenia/ul. Drzewieckiego,
- ul. Grzybowa/ul. Świerkowa,
- ul. Aleja Solidarności/ul. Sielczyk (pętla autobusowa),
- ul. Kopernika, os. Kopernika (przy bloku 12,12a),
- ul. Anny Jagiellonki 6, Os. Jagiellońskie,
- ul. Piaskowa 8, Os. Młodych,
- ul. Akademicka 8, przy Szkole Podstawowej nr 2.
Do w/w pojemników mieszańcy miasta mogą wrzucać następujące „elektrośmieci”:
1. Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm.
Odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi.
2. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm.
Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.
3. Zużyte baterie i akumulatory.
Dodatkowym elementem Programu jest usługa EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Każdy może oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki i nadać im drugie życie. Więcej informacji w jaki sposób zapakować paczkę i jak nadać znajduje się na stronie: https://szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty
WAŻNE !!!
w formularzu EKOzwrotu w pozycji: Imię i Nazwisko wpisujemy: PSREGIW
Co można oddać?
- Telefony, Tablety,
- Laptopy, Komputery
- Tekstylia, obuwie,
- Małe AGD,
- Radia, sprzęt audio
- Elektronarzędzia,
- Video, fotografia,
- Książki,
- Zabawki elektroniczne,
- Artykuły dziecięce
Zwracane książki, odzież, obuwie czy zabawki, powinny być w stanie umożliwiającym zastosowanie, które jest tożsame z ich dotychczasowym użyciem. Ponadto przedmioty powinny być czyste, suche w dobrym stanie fizycznym – bez dziur czy większych uszkodzeń. Buty powinny być połączone w pary, nieposiadające znacznych śladów zużycia oraz czyste. Możesz je ze sobą związać lub spiąć.
Rozmiary paczek do nadania:
Mała – max. 8 × 38 × 64 cm – do 25 kg
Średnia – max. 19 × 38 × 64 cm – do 25 kg
Duża – max. 41 × 38 × 64 cm – do 25 kg.